27.Septembrī Ilūkstē tika atzīmēta tūrisma diena. Tās dalībā tika aicināti pieteikties skolēni, lai iepazītu Ilūksti maršrutā :” Pa vēstures pēdām”. Kopā dalībai bija pieteikušies 86 Ilūkstes Raiņa vidusskolas zinātkāri skolēni, kuri aktīvi un ar interesi klausījās un iepazinās ar izstrādāto maršrutu. Katrā maršruta pieturā varēja uzzināt šīs vietas vēsturi, svarīgākos notikumus.
Kā pirmo punktu skolēni apskatījās *Bērnu un jauniešu centra seno lietu krātuvi “Sēļu istaba” Ielūkojās vēsturē un noklausījās gramofonu, kurā skanēja latviešu dziedātāja, režisora, vokālā pedagoga un rakstnieka – Marissa Vētras dziesma.. Apskatījām- fotoaparātu , pulksteņu, radio kolekcijas, seno Sēlijas tautas tērpu.
Punktā numur 2. skolēni ieradās patstāvīgi. Tas bija 2017 gada atklātais *Piemineklis 1941. un 1949.gadā Izvestajiem Ilūkstes apriņķa iedzīvotājiem, kura autors ir Daugavpils Tēlnieks Ivo Folkmanis.
Tur pat, netālu arī atradās nākošais apskates 3. punkts. Uz šo punktu skolēni katru dienu mēro savu ik rīta ceļu. Protams, tā ir *Raiņa vidusskola un blakus esošais Raiņa piemineklis .Noskaidrojām , ka Ilūkstes skolu 1927.gadā atklāja izglītības ministrs Jānis Pliekšāns (Rainis).
Tad sekoja nākošai, 4. apskates punkts, dažiem skolēniem sagādāja grūtības šo punktu atrast, bet laimīgā kārtā visi to atrada, tā ir 1880.gadā celta *Ilūkstes Vissvētākās Dievmātes piedzimšanas pareizticīgo baznīca un sieviešu klosteris.
Piektā punkta atrašana nesarūpēja nekādas grūtības, jo tā bija tur pat blakus esošā *Vissvētākās Jaunavas Marijas Romas katoļu baznīca un 2019 gadā atklātā Dievmātes Marijas skulptūra, kuru veidoja Tālivaldis Muzikants. Skolēni apskatījās arī baznīcas interjeru, ērģelniece Daina Paukšte skolēniem demonstrēja kā skan jaunās ērģeles.
6.punkts atradās blakus, iepriekšējiem diviem punktiem veidojot triju baznīcu trijstūri. Pie *Ilūkstes evaņģēliski luteriskās baznīcas skolēnus sagaidīja evaņģēlists Edgars Kristapsons, kurš pastāstīja baznīcas vēsturi, un ļāva ielūkoties baznīcas remonta gaitās.
Pie 7. punkta kas ir *Strūklaka- pilsētas centrā Vienības laukumā skolēni uzzināja lielā ozola vēsturi, un Kāpēc šo vietu dēvē par vienības laukumu.
Tālāk sekoja, *Jezuītu Klostera ēka un Baznīcas Fragmenti. Ielūkojāmies baznīcas altāra pamatu izrakumos, kuri ir tikai maza daļiņa no visa, jo baznīcas pamati stiepjas līdz pašam brīvības ielas ceļam, tad skolēniem bija lieliska iespēja ielūkoties Klostera telpās, kurā neviens neriskēja iet tālu prom, jo apmaldīties tur var dikti ātri. Maršruta noslēgumā skolēni tika pārbaudīti, cik vērīgi tie klausījās uzdodot tiem jautājumus par katru no objektiem. Par pareizo atbildi bija sarūpētas dāvanas.
“Skolēni, neaizmirstat par mājasdarbu!”
Ilūkstes Tūrisma punkts izsaka pateicību visiem tūrisma maršruta dalībniekiem ,Raiņa vidusskolas audzēkņiem un skolotājiem. Paldies izsakām Bērnu jauniešu centra vadītājai Vandai Rimšai, liels Paldies ērģelniecei Dainai Paukštei, kura demonstrēja ērģeļu skanējumu, un pastāstīja to vēsturi. Liels paldies arī evaņģēlistam Edgaram Kristapsonam, kurš pastāstīja mums par evaņģēliski luteriskās baznīcas vēsturi, un ļāva ielūkoties tās iekštelpu remontdarbos.
Tiekamies nākošgad!
Kristīne
Ilūkstes TIP
27.09.2022