Ilūkstes Raiņa vidusskolas 6.a klase Skrindu dzimtas muzejā Vabolē

Iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros Ilūkstes Raiņa vidusskolas 6.a klase 31.oktobrī devās ekskursijā uz Skrindu dzimtas muzeju Vabolē, lai iepazītos ar muzeja ekspozīciju un piedalītos radošajās darbnīcās.

Ekskursija sakās ar ciemošanos pie kokamatnieka V. Vilcāna, kurš pastāstīja par savu arodu, saviem darbiem – kokgriezumiem un rādīja koka griešanas paraugdemonstrējumus. Viņa aizraušanās ir loku un bultu izgatavošana un piedalīšanās loka šaušanas sacensībās. Arī skolēniem bija iespēja izmēģināt savas prasmes loka šaušanā, kas bija ļoti aizraujoši un labāk padevās meitenēm.

Ekskursija turpinājās Skrindu dzimtas muzejā. Muzeja direktore A. Lazdāne demonstrēja filmu par Vaboles  rokdarbniecēm un stāstīja par saglabāto nemateriālo kultūras mantojumu: austajām segām, dvieļiem, jostām. Aušanas meistare D. Teivāne skolēnus iepazīstināja ar latviešu etnogrāfisko jostu veidiem un jostu siešanas paņēmieniem,  iemācīja pīt aukliņas uz diska – kumiho tehnikā. Skolēni bija ieinteresēti un aušanas prasmju darbnīcā katrs sev nopina aproci.

Tad skolēni tika iepazīstināti ar maizes ceļu senatnē un mūsdienās, noskatoties videofilmu par maizes tapšanu un tās nozīmi cilvēka dzīvē. A. Lazdāne cienāja skolēnus ar veselīgu našķi – kaltētiem graudiem, bet skolēni minēja mīklas. Ekskursijas beigās skolēni tika aicināti pie lielā saimes galda, lai nogaršotu muzeja saimnieces cepto rudzu maizīti ar cukuru un baudītu karstu zāļu tēju. Katrs skolēns saņēma arī dāvanu – ticību tam, ka piepildīsies viņa šī brīža vēlēšanās.

Skolēniem visvairāk patika  izmēģināt šaušanu ar loku un mācīties pīt pīnītes. Daudziem palika atmiņā noskaņa, kas valdīja pie saimes galda. Marita uzskata, ka visinteresantākais bija šaut ar loku, apskatīt koka skulptūras un visiem kopā sēdēt pie saimes galda. Kristiānam visvairāk patika kokapstrādes paraugdemonstrējumi, bet Dānielam – aproces pīšana. Everts iemācījās izgatavot pīnītes un šaut ar loku. Eva domā, ka apgūtā prasme pīt pīnītes noderēs, gatavojot dāvaniņas savai ģimenei un draugiem. Melānija pārliecināta, ka nākotnē varētu noderēt informācija par maizes tapšanu. Rihards bija pārsteigts, jo nezināja, cik ļoti garšīga ir maize ar cukuru. Daudzi skolēni uzskata, ka iegūtās zināšanas un prasmes noderēs gan mājturības stundās, gan arī ikdienā.

Skolēni atzina, ka ekskursija bija interesanta, noderīga un viņi ne tikai apguva jaunas prasmes, bet arī piedzīvoja patīkamas emocijas.

6.a klases audzinātāja G.Vaitkune


Ilūkstes Raiņa vidusskolas 6.a klase Skrindu dzimtas muzejā Vabolē
Ilūkstes Raiņa vidusskolas 6.a klase Skrindu dzimtas muzejā Vabolē
Ilūkstes Raiņa vidusskolas 6.a klase Skrindu dzimtas muzejā Vabolē
Ilūkstes Raiņa vidusskolas 6.a klase Skrindu dzimtas muzejā Vabolē

Skip to content