Ilūkstes Raiņa vidusskolas skolēnu ekskursija pa maršrutu Subate – Viesīte – Krustpils – Subate

(Subates) skolēnu ekskursija pa maršrutu Subate – Viesīte – Krustpils – Subate (09.11.2018)

9.novembrī, kad rudens ar savām krāsām, salnām un lietu nāk izgreznot un atveldzēt Latviju, kad visi gatavojas Latvijas dzimšanas dienai, mēs devāmies projekta “Skolas Soma” rīkotajā ekskursijā. Apmeklējām vēl vienu krāšņu un vēsturisko notikumu apvītu mūsu dzimtenes stūrīti. Rīta agrumā devāmies uz Viesīti, kur rudens lapu paklāja vidū mūs sagaidīja laipns gids, kurš pastāstīja, ka  Viesītes pilsēta ir izveidojusies pateicoties šaursliežu dzelzceļa izbūvei, tādēļ izveidots Mazā Bānīša parks, kas atrodas kādreizējā Viesītes depo atrašanās vietā. Izrādās, ka šaursliežu dzelzceļu militāro kravu transportēšanai uzbūvēja vācu karaspēks 1915.–1916. gadā, bet pēc Pirmā pasaules kara to pielāgoja pasažieru pārvadāšanai. Muzejā apskatāma tvaika lokomotīve ML – 635, ražota 1918. gadā firmā Schwarzkopff. Apskatāms dienesta vagons Nr. 3637, kas izgatavots 1916. gadā, slēgtais kravas vagons, platforma kokmateriālu pārvadāšanai, trulītis, drezīna, kā arī ekspozīcija par Sēlijas dzelzceļu. Bija ļoti interesanti to visu redzēt un tādejādi sajust vēstures elpu tieši tagad, kad valstij sagaidām simto gadadienu

Pēc bānīša depo apmeklējuma viesojāmies pazīstamā medicīnas darbinieka Paula Stradiņa skolā. Paula Stradiņa piemiņas ekspozīcija atrodas bijušajā Eķengrāves pagastskolā, kas celta 1880. gadā. Te nokristīts un pamatskolā mācījies profesors Pauls Stradiņš. Viņa kabinetā skatāmi priekšmeti, kas stāsta par Paulu Stradiņu kā izcilu personību, gara aristokrātu, vienkāršu un atsaucīgu cilvēku. Muzeja darbinieki mūs pacienāja ar cukurgraudiņiem, uz kuriem uzpilināja dažus pilienus piparmētru tinktūras. Izrādās, ka šāda savu pircēju cienāšanas tradīcija nak no tiem laikiem, kad P.Stradiņa ģimenei šeit bija aptieka un veikals.  Paviesojāmies arī Annas Brodeles literatūras klasē, kur laipnās muzeja vadītājas iedrošināti izmēģinājam rakstu darbus mērcējot spalvaskātus tintes pudelītē – rezultāti dažādi (bez tintes traipiem uz papīra lapas un sola arī neiztikām). Tagad patiesi varam novērtēt zinātnes sasniegumus lodīšpildspalvas izgudrošanā.

Ekskursija bija brīnišķīga! Paldies organizētājiem!

8 s. klases skolēni un audzinātāja Aiga Subatiņa

Ilūkstes Raiņa vidusskolas 5.s – 9.s klases skolēnu ekskursija pa maršrutu Subate – Viesīte – Krustpils – Subate

9.novembrī mēs, 5.s – 9.s klases skolēni,  bijām ekskursijā pa Sēliju. Sākumā mēs aizbraucām uz Viesīti, kur apmeklējām muzeju “Mazā Bānīša parks”.  Mēs uzzinājām, kā šaursliežu dzelzceļu 1915. – 1916. g. uzbūvēja vācieši. Pēc I Pasaules kara tas tika pielāgots arī pasažieru pārvadāšanai. Bija interesanti apskatīt lokomotīvi ar vagoniem, dzelzceļa fragmentu, depo, palīgēkas. Mazā bānīša lokomotīve uzbūvēta 1918. g. Berlīnes firmā “Schwarzkopf”. Bānīša pēdējais reiss notika 1972. gada 31. augustā.

Pēc tām mēs apmeklējām “Paula Stradiņa skolu”. Ievērojamā viesītieša profesora Paula Stradiņa piemiņas ekspozīcija iekārtota viņa pirmajā skolā. Atsevišķi kabineti veltīti citiem ievērojamiem Viesītes novadniekiem kā Vecajam Stenderam, Annai Brodelei, Voldemāram Spārniņam, Arkādijam Kasinskim. Šeit atrodas arī Viesītes vidusskolas muzejs. Mēs pamēģinājām rakstīt ar tintes pildspalvām.

Pēc Viesītes mēs aizbraucām uz Krustpili. Tur mēs apmeklējām pili. Krustpils pils pirmsākumi ir meklējami 1237. g. Neskatoties uz sekojošiem postījumiem un pārbūvēm, pils līdz mūsdienām ir saglabājusi viduslaiku pilīm raksturīgos interjerus, pagrabu. Padomju laikos pilī atradās PSRS armijas daļa, bet tai blakus izveidojās kara pilsētiņa – mūsdienu Pils rajons. Krustpils pilī mums bija praktiskā nodarbība. Mums bija iespēja taisīt svecītes, kuras dedzinājām Lāčplēša dienā.

Ekskursija mums patika. Mēs uzzinājām daudz interesanta par Sēlijas un Latgales vēsturi.

7.s, 9.s klases skolēni un skolotāja Alla Brokāne

Ilūkstes Raiņa vidusskolas 5.s – 9.s klases skolēnu ekskursija pa maršrutu Subate – Viesīte – Krustpils – Subate

Mēs 9. novembra agrajā rītā braucām ekskursijā. Tās maršruts bija Subate – Viesīte – Krustpils – Subate.

Viesītē mūs sagaidīja mūsu gids. Mēs sākumā apmeklējām bānīša muzeju. Tur redzējām  īsto bānīti, ka arī seno lietu izstādi. Mēs uzzinājām, ka kādreiz uz Subati arī gāja mazais vilciens. Pēc tam braucām uz Paula Stradiņa skolu. Tur mums rādīja Paula Stradiņa kabinetu, cienāja ar cukurgraudiem, uz kuriem pilināja dažādus pilienus: vilkābeles, piparmētru, baldriāņus. Mēs mēģinājām rakstīt ar tintes spalvām. Tas bija grūti.

Tad mēs devāmies uz Jēkabpili, uz Krustpils pili. Mums stāstīja par pils vēsturi. Pilī ir sācies remonts, un apmeklēt pili varēs pēc diviem gadiem. Pēc tam mums bija meistarklase, mēs taisījām sveces.

Mums ekskursija ļoti patika.

5.s – 6.s  klases skolēni


Ilūkstes Raiņa vidusskolas skolēnu ekskursija pa maršrutu Subate – Viesīte – Krustpils – Subate
Ilūkstes Raiņa vidusskolas skolēnu ekskursija pa maršrutu Subate – Viesīte – Krustpils – Subate
Ilūkstes Raiņa vidusskolas skolēnu ekskursija pa maršrutu Subate – Viesīte – Krustpils – Subate

Skip to content