Subatē un Eglainē godina kaimiņvalsts Lietuvas svētkus

Subatē un Eglainē godina kaimiņvalsts Lietuvas svētkus

***Mūsu kaimiņi lietuvieši savas valsts neatkarības svētkus atzīmē 16. februārī. Ilūkstes novada Eglaines pagasts un Subates pilsēta atrodas pierobežā. Eglainē atrodas Červonkas (Sārtenes) katoļu un luterāņu kapi. Te jau no ceļa ir pamanāms 1932. gadā celtais piemineklis kritušajiem lietuviešu karavīriem, kuru mirstīgās atliekas 1930. gadā šeit tika pārapbedītas.

***Pieminekli veidojis lietuviešu skulptors Stasis Stanišauskas. Uz tā ir uzraksts lietuviešu un latviešu valodā: „Žuvusiems Lietuvos kariams 1919.–1920. Lietuvas kritušiem karavīriem”. Tālāk lietuviešu valodā: „Ceļiniek, pasaki Lietuvai, ka mēs kritām, Tēviju aizstāvēdami”.  Subates pilsētā karavīru apbedījuma vieta ir Subates vecajos kapos.

***Ik gadu Lietuvas valsts neatkarības pasludināšanas dienā pierobežas pašvaldību (Rikišķiu un Ābeļu) pārstāvji  dodas uz šiem kapiem, lai godinātu un pieminētu savus kritušos karavīrus. Tiek nolikti ziedi, iedegtas sveces. Īpašas rūpes par kapu uzturēšanu kārtībā un atceres pasākumu rīkošanu vairāk nekā 25 gadu garumā uzņēmusies Lietuvas karavīru kapu brīvprātīgā apvienība un tās priekšsēdētāja Rimante Narvaišiene. Sakopšanas darbos piedalās arī Lietuvas jaunsargi, atbalstu sniedz Ilūkstes novada Eglaines pagasta un Subates pilsētas pārvaldes.

***Šogad pandēmijas laikā šī ikgadējā tradīcija nevarēja notikt ierastā veidā, robeža ir slēgta. Pierobežas iedzīvotāju un pārvalžu draudzīgās saites sniedza iespēju pasākumam notikt jo īpašā gaisotnē. Jau no rīta Sv. Misē Subates katoļu baznīcā notika aizlūgums par kritušajiem karavīriem un par Lietuvas valsti.  Subatē uz Lietuvas un Latvijas robežas, ievērojot visas epidemioloģiskās normas, svinīgi tika nodotas un saņemtas skaistas ziedu kompozīcijas un sveces. Te piedalījās Lietuvas Roķišķu pašvaldības pārstāvji, Rimante Narvaišiene, Eglaines pagasta pārvaldes vadītāja Marta Petrova, Subates pārvaldes vadītāja Sofija Glūmāne, Subates katoļu draudzes prāvests Andrejs Skadiņš, Subates un Eglaines kultūras darba organizatori. Abas puses izteica novelējumu ātrāk pārvarēt slimības izplatību, lai būtu iespēja tikties kopīgos pasākumos, viesoties kaimiņu teritorijās. Tika norunāts svinēt kopā svētkus uz robežas tad, kad tas tiks atļauts. Subates pilsēta jau daudzus gadus uztur ciešas saites ar Lietuvas pierobežas pašvaldībām, draudzējas pašdarbības kolektīvi, tiek apmeklēti pasākumi. Tagad tā visa ļoti pietrūkst.

***Sūtījums – sveces un ziedi tika nogādāti uz kapsētu. Tika aizdegtas sveces. Prāvests Andrejs Skadiņš noturēja svinīgu svētbrīdi ar lūgšanām un svētību. Tā kā Lietuvas pārstāvji nevarēja klātienē apmeklēt pasākumu, tika lūgts visu nofilmēt un nofotografēt. Tas arī tika izdarīts. Pārvalžu vadītājas video formātā nosūtīja sveicienus Lietuvas kolēģiem un draugiem. Safilmētais materiāls aizceļoja uz Lietuvu, kur tas tiks skatīts svinīgā svētku pasākumā.

***Ir labi draudzēties ar kaimiņiem, sadarboties. Kā teica Subates pārvaldes vadītāja, tad tikai kopā mēs varam būt spēcīgi un paveikt lielas un labas lietas. Tā tas ir bijis arī karos, Lietuvas puiši karoja un krita Latvijā, prom no dzimtenes.

***Izturību un spēku Lietuvas tautai šajos grūtajos laikos! Lai skaisti Valsts svētki un možs gars!

 

Subates pilsētas kultūras un tūrisma darba organizatore

Gunta Okmane

 

Foto: Gunta Okmane


Subatē un Eglainē godina kaimiņvalsts Lietuvas svētkus
Subatē un Eglainē godina kaimiņvalsts Lietuvas svētkus
Subatē un Eglainē godina kaimiņvalsts Lietuvas svētkus

Skip to content