Subatē norisinājās „Mājas kafejnīcu dienu” pasākums

Subatē norisinājās „Mājas kafejnīcu dienu” pasākums

***No jūlija līdz oktobrim visā Latvijā norisinājās Latvijas Lauku tūrisma asociācijas „Lauku ceļotājs” un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras organizētā akcija „Mājas kafejnīcu dienas”. Šogad tā notika 32 apvidos, arī pie mums Subatē.

***„Mājas kafejnīcu dienās” novadi, pagasti, pilsētas un ciemi aicināja apmeklētājus izbaudīt vietējo kulināro piedāvājumu, iepazīstot arī to tradīcijas un kultūru. Šajās dienās savas durvis ikvienam apmeklētājam vēra gan vietējie ēdināšanas uzņēmumi (kafejnīcas, restorāni, krodziņi, viesu mājas), gan saimniecības un iedzīvotāji, kas ikdienā nenodarbojas ar ēdināšanu vai viesu uzņemšanu, bet šajā dienā, pārvēršoties par kafejnīcām, atvēra savas mājas un sētas, lai cienātu viesus ar sava novada vai ģimenes īpašajiem ēdieniem.

***„Mājas kafejnīcu dienu” ideja ir aizgūta no Igaunijas, kur šādas dienas notiek jau vairākus gadus, un šis gads nav izņēmums. Igaunijā „Mājas kafejnīcu dienas” notiek vasarā un agrā rudenī dažādos reģionos un dažādos datumos, parasti nedēļas nogalēs. Igauņi aicina viesus savās lauku sētās – uz mājas kafejnīcām, kas ir atvērtas tikai konkrētajā dienā, dodot iespēju nogaršot vietējos mājas ēdienus, kas gatavoti no vietējiem produktiem. Citreiz maltītes tiek pasniegtas ļoti unikālās un mājīgās vietās, kur ikdienā nav kafejnīcas, piemēram, šķūņos. Katrā reģionā, kur notiek „Mājas kafejnīcu dienas”, ir iespēja atklāt dažādas unikālas kafejnīcas, kas ir raksturīgas tieši šai vietai un kurās tiek pasniegts ēdiens, pamatojoties uz ģimenes receptēm.

***11. septembrī ciemiņus pulcēja Subates „Raibais tirgus” Luterāņu baznīcas kalnā, kur ne tikai norisinājās krāmu tirgus, bet arī darbojās „Mājas kafejnīca” baznīcas dārzā. Savas kulinārās prasmes rādīja Rada ar savu gardo soļanku, kas beidzās ātrāk nekā rinda pēc tās. Anita gatavoja gruzīnu maizītes ar sieriem – hačapuri. Indra piedāvāja plašu cepumu un uzkodu klāstu. Pie viņas bija atrodamas gan „purva bučas”, gan „ebreju cepurītes”, gan arī „ubagu pirkstiņi”. Kafejnīca „Mazais namiņš” viesus cienāja ar ceptu siļķi kažokā un citiem gardumiem. Kazana un patvāra meistars Aleksandrs piedāvāja viesiem plovu, cepamgaļu un beigās arī ašo zupu uz uguns no tā, kas ir tepat dārzā. Krists bija sacepis lielu pankūku kalnu, kas saruka gana ātri. Ļoti iecienīta bija arī Dainuvītes torte ar lazdu riekstiem. Tāpat ciemiņiem bija iespēja iegādāties Sandras gardo sieru un Guntas bišu medu. Par svētku noskaņu rūpējās arī Inga, spēlējot ģitāru. Kā jau kārtīgā tirgus dienā, bija pieejams arī krogs, kur krodziniece Diāna deva baudīt „krūmu šalkas ābolos” un gardu mājās darinātu alu.

***Apmeklētāju pasākumā bija necerēti daudz, un subatieši centās, lai neviens no tirgus neaiziet tukšām rokām vai kur nu vēl tukšiem vēderiem.

***Pirmā pieredze dod drosmi un uzdrīkstēšanos  uzņemt ciemiņus arī nākamgad!

 

Inga Krekele


Subatē norisinājās „Mājas kafejnīcu dienu” pasākums
Subatē norisinājās „Mājas kafejnīcu dienu” pasākums
Subatē norisinājās „Mājas kafejnīcu dienu” pasākums
Subatē norisinājās „Mājas kafejnīcu dienu” pasākums

Skip to content